Malorka, Kanárske ostrovy aj Costa del Sol hlásia rast cien nehnuteľností

Hoci sa Španielsko ešte úplne nespamätalo z realitnej krízy, niektoré španielske regióny zažívajú nebývalý boom. Príkladom môže byť oblasť Costa del Sol, Baleárske a tiež Kanárske ostrovy.

Na Baleároch (Malorka, Menorka, ..) a na Kanárskych ostrovoch vzrástli v minulom roku priemerné ceny nehnuteľností o 3,3%, čo je v protiklade k ostatným španielskym regiónom. Zo štatistík vyplýva, že ceny nehnuteľností v menej atraktívnych regiónoch klesajú, v roku 2012 sa jednalo o priemerný pokles o 10,5%.

Je zrejmé, že rast aktivity v regiónoch ako sú Baleárske ostrovy, je daný charakterom záujemcov o kúpu nehnuteľnosti. V drvivej väčšine (až 80%) sa totiž jedná o nerezidentov, ktorí si pochopiteľne vyberajú tie najlepšie miesta a najkrajšie lokality.

Realitní experti sa zhodujú, že španielsky realitný trh nie je možné posudzovať ako celok. Kvôli značnej rozlohe Španielska, jeho geografickej rozmanitosti a špecifikám niektorých regiónov je nutné sa pri rozboroch zamerať skôr na trendy v jednotlivých oblastiach. Príkladom môžu byť dopady ekonomickej krízy - regióny na pobreží Stredozemného mora boli postihnuté prepadom cien až o 45%, oproti tomu Baleárske a Kanárske ostrovy zaznamenali len pokles o 24% a veľmi rýchlo sa zotavujú.

Je možné očakávať, že sa situácia bude zlepšovať aj v nadchádzajúcich rokoch. Môže k tomu prispieť aj navrhovaný zákon, ktorý by zaviedol možnosť udelenia štatútu rezidenta všetkým, ktorí si kúpia nehnuteľnosť v určitej hodnote. Aj bez tohto zákona je však zrejmý nárast záujmu o exkluzívne nehnuteľnosti.

Záujem o nehnuteľnosti v nižších cenových reláciách prichádza už tradične aj z Veľkej Británie, zo Škandinávie i ďalších, predovšetkým európskych krajín. Títo záujemcovia o kúpu nehnuteľnosti zvyčajne hľadajú objekt na Costa del Sol, čo prispieva k rýchlemu oživeniu aktivity v tejto oblasti. Oživenie napomáha aj k zvýšeniu počtu letov na letisko v Malage - cestovanie sa tak stáva stále lacnejším a región dostupnejším.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: